article image

Miks vaarikad meie tervisele kasulikud on?

14-09-2015   OM Uudised
facebook

See punast värvi hõrk mari on tervisele väga kasulik. Vaarikas on rikas toitainete, mineraalide ja vitamiinide poolest. Kui lisade see oma menüüsse, siis aitab vaarikas vähendada vähi riski, rasvumist, südame-veresoondkonna haigusi ja lisaks suurendab see imemaitsev mari ka viljakust.


Aitab kaalu langetada

Vaarikad sisaldavad vähe kaloreid, kuid neil on kõrge kiudainete sisaldus. See muudab selle dieetide jaoks sobivaks toiduks, kuna võid neid palju süüa, kuid saad siiski vähe kaloreid. Vaarikaid süües on kõht kauem täis, kuna sellel on kõrge kiudainete sisaldus. Lisaks alandavad need imemarjad ka kolesteroolitaset, mis aitab kaasa kaalu langetamisele.


Vähendab vähi riski

Vaarikad sisaldavad umbes 10 korda rohkem antioksüdante kui tomatid. Kõrge antioksüdantide sisaldus muudab selle marja ideaalseks vähiga võitlejaks. Antioksüdandid aitavad kaitsta rakke kahju eest, mida põhjustavad vabad radikaalid. 

 

Ennetab südame-veresoonkonna haigusi 

Kaaliumi sisaldus nendes marjades aitab hoida vererõhu kontrolli all. Lisaks sisaldavad vaarikaid ka palju teisi mineraale nagu mangaan, vask ja raud. Vask oaitab kaasa punaste vereliblede tootmisele ning raud aitab vähendada aneemia riski.

 

Parandab viljakust

Viimaste uuringute kohaselt võib vaarikate söömine parandada nii meeste kui ka naiste viljakust. Kõrge C-vitamiini ja magneesiumi tase on väga oluline nii meeste kui ka naiste viljakusele. Antioksüdandid aitavad kaitsta spermat ja vähendavad nurisünnituse ohtu.

 

Aeglustab vananemisprotsessi

Vaarikates olevad antioksüdandid aeglustavad vananemisprotsessi, neutraliseerides vabu radikaale organismis. Antotsüaniinid annavad vaarikale punase värvi ningstimuleerivad kollageeni tootmist. See paneb naha saärama ja annab kauni jume. Antotsüaniinid aitavad võidelda ka bakerite ja seenhaigustega.

 

Aitab võidelda depressiooni ja teiste meeleoluhäiretega

Vaarikas sisaldab rikkalikult B-vitamiini ja foolhapet. Peotäis vaarikaid muudab tuju hetkega paremaks. 

 

Seda nimekirja võiks siin veel lõputult jätkata – näiteks aitab vaarikas parandada ka nägemist ning leevendab mao- ja seedehäireid jne.

 

Allikas zeenews.india.com