article image

Kuidas täpsemalt astelpaljust tervisele kasu saada?

10-11-2016   OM Uudised
facebook

Vanas Kreekas olevat võidusõiduhobustele söödetud astelpaju lehti, et nende karv säravalt läikivaks muutuks ning tõlkes tähendabki astelpaju nimetus - Hippophaė rhamnoides - läikivat hobust.  Astelpalju väärtus ei peitu ainult küpsetes viljades- ka lehtedes, okstes, koores ja tooretes viljades on peidus väärtuslik ilu- ja terviseseerum.

 

Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine. Eestis on astelpaju hakatud kasvatama üsna suurtel pindadel ja katsetöö on näidanud, et viljade kvaliteet sõltub oluliselt sordi omadustest. Eriti oluline on iseäranis oranzide viljade suur karotinoidide sisaldus. Karotinoidid on inimesele vajalikud antioksüdandid, mida muust toidust oluliselt ei saa. 

Astelpaju sisaldab palju mitmesuguseid mikrotoitaineid, eriti palju aga organismi antioksüdantse süsteemi komponente. Astelpajumarjad on esimese viie toiduaine hulgas nii karoteeni- kui ka askorbiinhappe- (C-vitamiini) ja E-vitamiini sisalduse poolest. Erinevatel andmetel on astelpajumarjades karoteeni 30–40 mg/100, askorbiinhapet 100–2000 mg/100 g ja E-vitamiini 160 mg/100 g. 

Ilus nahk ja läikivad juuksed on terve organismi tunnus. Mõne toitaine puudumise või ka liiaga rikutakse ainevahetusprotsesside tasakaal. Sageli on selle esmaseks tunnuseks naha, küünte ja karvkatte defektid. Toitainete ebapiisavuse korvamiseks võib igapäevase toidu juurde osta apteekidest mitmesuguseid polüvitamiinide ja mineraalainete kapsleid või tablette. Nende asemel võiks aga tarvitada astelpajumarju, mille koostis on sisuliselt selliste mikrotoitainete looduslik kontsentraat. 

Autorid väidavad, et astelpajuõlil on põletikuvastane, valuvaigistav, haavu parandav ja antimikroobne toime, ta stimuleerib vigastatud kudede taastumist, s.h. maksarakkude taastumist pärast alkoholimürgitust, suurendab maksa valgusisaldust, reguleerib lipiidide ainevahetust ning pidurdab ateroskleroosi, väheneb kolesterooli hulk veres ja harvenevad stenokardiahood. Tavaliselt ei kutsu astelpaju esile kõrvalnähtusi. Põiekivide puhul ei tohi kasutada värskeid marju.

Siirupi, mahla või ekstrakti kujul kasutatakse avitaminooside raviks. Ka lehed on vitamiinirikkad: Vana-Kreekas raviti hobuseid, söötes neile astelpaju lehti. Hobustel mitte ainult ei paranenud üldseisund, vaid karv hakkas läikima.

Astelpaju okste koores ja viljades on alkaloid serotoniini, millel on tähtis osa keerulistes erutus- ja pidurdusprotsessides ning närviimpulsside edastamises. Serotoniin kaitseb hästi organismi radioaktiivse kiirguse eest, samuti pidurdab ta kudede patoloogilist vohamist (koore alkoholtõmmise kasutamine onkoloogias).

Kosmeetikas kasutatakse kõiki taime osi: lehtedest ja viljast tõmmis välispidiselt juuste väljalangemise ja kiilaspäisuse tekkimise vastu; toored marjad pannakse külmetuskohtadele, põletushaavale, mädastele nahahaavanditele; oksad ja lehed on vannileotiste koostises koos kummeli ja põldosjaga, linnurohu ja kirburohu ning lodjapuu okstega, marjadest saab hea maski näole. 

 

Otseomadelt.ee astelpaju pakkumised leiad SIIT

 

Allikas: marjasontervis.ee