article image

Miks tänapäeva tüdrukutel algab puberteet varem?

26-05-2015   OM Uudised
facebook

Kas mäletad oma puberteedi algust? Tõenäoliselt algas see enam-vähem koos menstruatsiooni algusega, mis oli nii umbes 12-13 aastasena. Tänapäeval saavad paljud lapsed varaküpseks. Nii meedikud kui ka paljud lapsevanemad on mures, sest viimase kümne aastaga on puberteedi algus hirmsal kiirusel varasemasse ikka liikunud.

Tänapäeval käituvad juba isegi 7-8aastased nii nagu puberteedieas käituda võiks. Selle tüüpiliseks tunnuseks võib olla varajane huvi vastassugupoole ja oma välimuse vastu.  Tihti hakkavad ka intiimpiirkonna karvad ja rinnad kasvama juba 7-8aastastel ning menstruatsioon võib alata aastaid varem kui emal algas. Teadlased ütlevad, et varajane puberteet ohustab suurema tõenäosusega tüdrukuid kui poisse.

Kui asi piirduks vaid füüsilise varajase küpsemisega, ei oleks seis nii hull, aga varajast puberteeti seostatakse ka paljude emotsionaalsete ja käitumuslike probleemidega, madala enesehinnanguga, depressiooniga, toitumishäiretega, alkoholi varajase tarbimisega ning liiga vara algava seksuaaleluga. Mõned teadlased arvavad, et varajane puberteet võib luua seoseid isegi suurema vähiriski, südamehaiguste riski ja diabeediga hilisemas elus. 

Mis võib olla varajase puberteedi põhjuseks? Teadlased arvavad, et põhjuseid on palju, aga üks, mis vajaks erilist tähelepanu, on siiski keskkonna kemikaalid, eelkõige östrogeeni sisaldavad toidud ja joogid. New York Times’i artikkel väidab, et loomade peal tehtud katsete baasil võib väita, et teatud keskkonna kemikaalid põhjustavad keha varajase küpseks saamise. Seejuures ei pea neid kemikaale tarbima mitte laps, vaid see jõuab lapseni ka beebiootel ema toidulaua kaudu. 

Ka D-vitamiini puudust seostatakse varajase puberteediga, sest uuringud näitavad, et tüdrukud, kes elavad ekvaatorile lähemal, kannatavad vähem varajase puberteedi käes, kui näiteks Põhjamaade tüdrukud. 

Meie kliimas tasuks nii enda kui lapsel lasta määrata d-vitamiini tase veres ning vastavalt vajadusele manustada D-vitamiini tilkasid. Lisaks peaks hoolitsema selle eest, et laps saaks võimalikult puhast toitu ja liiguks palju värskes õhus. Suvi alles algas ja veel pole hilja anda lapsele kätte üks maalapp, kus ta saab iseenda jaoks herned, maasikad või porgandid kasvama panna, nende eest hoolitseda ja hiljem ka süüa.

 

Otseomadelt.ee