article image

Ka tervislikud toidud võivad hambaid lõhkuda

19-04-2015   OM Uudised
facebook

Juba väikesed lapsed teavad, et kommid ja karastusjoogid lõhuvad hambaid, aga paljudele on uudiseks, et hambaid lagundavad ka sellised söögid ja joogid, mis tunduvad kehale tervislikud ja kasulikud olema.

*Sidrun, laim, apelsin ja greip- kõik väga vitamiinirikkad ja tervislikud tsitruselised, aga hammastele võivad mõjuda vägagi laastavalt, kui tarbid neid valesti. Tsitruselisi ei tasu tarbida enne magamaminekut ja hambapesu, samuti pole mõistlik enne hambapesu juua paljukiidetud sidrunivett või -teed, sest see muudab hambavaaba pehmeks ning hambaharjaga hõõrumine kahjustab hamba pinda. Piisab aastasest eksperimendist, kui pead vaatamata oma tervislikule eluviisile hambaarsti juurde tõttama.

* Oled tervislik toituja ja eelistad maiustada kommide asemel kuivatatud puuviljaga? Ole ettevaatlik, sest paljud neist jäävad kergesti hammaste külge ja peidavad end hambavahedesse, kus puuviljasuhkur hakkab tegema oma laastavat tööd. Kuivatatud dattel, rosinad, ananassi, aprikoos, banaan ja isegi paljukiidetud marjad võivad kehale palju head teha, aga lõhuvad samal ajal hambaid. Seetõttu on oluline peale sellise kleepuva toidu söömist hambaid pesta või vähemalt veega loputada ja niidiga hambavahesid puhastada. Lisaks tuleb kindlasti meeles pidada, et need snäkid võivad mõjutada nagu närimiskumm ja kiskuda välja hambaplomme.

* Liiga kauaks hammaste külge kipuvad jääma ka paljud muud toidud, mis sisaldavad keskmisest rohkem tärklist. Tärkliserikkad on näiteks paljud tervislikud köögiviljad- kartul, bataat, mais, herned ja oad. Seetõttu tasub ka peale nende tarbimist suud veega loputada.

* Kohvi- ja teesõbrad peavad samuti ettevaatlikud olema, sest lisaks sellele, et need joogid võivad hambavaaba värvi tuhmistada, on suurem oht ka hambakivi tekkeks.

 

Otseomadelt.ee