article image

Millised kodukokad tohivad oma toodet müüa? Vastab Veterinaar- ja Toiduamet

23-12-2016   OM Uudised
facebook

 

Levivad jutud koledast kogemusest seoses kodukokkadega ja otsustasime uurida, kes üldse võivad oma kodus müügiks toitu valmistada. 

Juhtus järgmine lugu. Ema leidis internetist tordivalmistaja, kes pakkus mõistlikku hinda ja näidispildid olid ka ilusad. Ja siis minnes lapse sünnipäevatordile järele, pidi ta minestama, kui nägi kööki, kus see tort oli valmistatud. Koerad, kassid, pesemata nõud, räpane põrand, hais! Seda torti ta külalistele pakkuda ei julgenud.

Info saamiseks võtsime ühendust Tiina Mälloga, kes on Veterinaar- ja Toiduameti loomse toidu büroo juhataja.

Kuidas ära tunda, kas tegemist on ametlikult registreeritud kodukokaga, kes vastutab oma teenuse eest?

Selgituseks - eraelamus toidu käitleja on füüsiline või juriidiline isik, kes tegeleb turustamise eesmärgil toidu valmistamisega/käitlemisega kohas, mida põhiliselt kasutatakse eraelamuna. Eraelamus toidu käitlemine kuulub teavitamisele.

Eraelamus toidu valmistajal tuleb oma tegevusest teavitada Veterinaar- ja Toiduametit. Teavitatud eraelamus toidu käitlejate nimekiri on leitav VTA kodulehel.

Enne teavitamise avalduse esitamist peab toidu käitlejal olema täidetud kõik nõuded, mis eraelamus toidu käitlemisele kohalduvad (enesekontrolliplaan, kestvuskatsed toidule säilivusaja määramiseks, tervisetõend, joogivee analüüsid, toidu märgistus  jne). Alles peale seda kui käitlejal on selge valmisolek nõuete täitmise osas saab ta esitada teavitamise avalduse.

Täpsemat info käitleja kohustuste kohta on võimalik lugeda siit. Toidu käitleja vastutab toidu ohutuse eest!

Juhul kui kellelgi on eraelamus valmistatud toidu kohta pretensioone või kahtlusi, siis tuleks sellest kindlasti teavitada Veterinaar- ja Toiduametit, helistades vihjetelefonil 6054750. Kõiki esitatud vihjeid kontrollitakse, minnes käitleja juurde kohale kontrollima. 

 

Allikas: Buduaar.ee

Okomarket.ee